atgal

KOMPIUTERIO DALIŲ PASKIRTYS


G A R S O    S I S T E M O S    Į R E N G I N I A I
Išoriniai įrenginiai Gamintojas
1 GARSO KOLONĖLĖS <-> Išvedimo įrenginys.
Garso kolonėlė – įrenginys garso atkūrimui, kurį sudaro mažiausiai vienas garsiakalbis, įmontuotas į korpusą.
2 AUSINĖS <-> Kompiuterio išvesties įrenginys – prietaisas, kuris naudojamas informacijai iš kompiuterio pateikti žmonėms.
3 MIKROFONAS <-> Mikrofonas – akustoelektrinis įtaisas, keičiantis garso virpesių energiją garsinio dažnio elektros srove. Mikrofonai dažnai naudojami laidinio ir radijo ryšio, televizijos technikoje, garso įrašymo įrenginiuose.
4 AUSINĖS SU MIKROFONU <-> V
5 IŠORINĖ GARSO PLOKŠTĖ <-> Garso plokštė - tai kompiuteryje įdiegta aparatūra, kuri leidžia girdėti, įrašyti ir atkurti garsus. Garso plokštė gali pagerinti kompiuterio garso kokybę, net jei kompiuteryje yra įtaisytos integruoto garso procesoriaus garso galimybės.
Vidiniai įrenginiai Gamintojas
6 VIDINĖ GARSO PLOKŠTĖ <-> V
7 INTEGRUOTA GARSO PLOKŠTĖ <->V
VALDYMO SISTEMOS ĮRENGINIAI
Išoriniai įrenginiai Gamintojas
1 KLAVIATŪRA <-> Klaviatūra – įrenginys, skirtas įvesti duomenims į kompiuterį ar kitą įrenginį. Sudaryta iš mygtukų ir (dažniausiai) kontrolerio.
Kompiuterių klaviatūrų mygtukai veikia kaip elektros grandinių jungikliai, kurių būseną keliasdešimt ar kelis šimtus kartų per sekundę patikrina klaviatūros kontroleris. Pastarasis, nustatęs, kad tam tikras klavišas yra nuspaustas (įjungtas), pasiunčia į kompiuterį nuspausto mygtuko kodą.
2 PELYTĖ <-> Pelė naudojama grafinės aplinkos valdymui – programų paleidimui, lango matmenų ir padėties keitimui, bylų kopijavimui, meniu punktų išrinkimui.
3 GRAFINĖ PLANŠETĖ <-> Grafinė planšetė (angl. graphics tablet) – kompiuterinio tipo įvesties įrenginys, leidžiantis naudotojui piešti, braižyti ar rašyti panašiu būdu, kaip tai daroma pieštuku ant popieriaus lapo. Tai plokščias įrenginys su lietimui, temperatūrai arba šviesai jautriu paviršiumi, ant kurio vaizdai piešiami šviesplunksne, specialiu rašikliu, vadinamu stiliumi, arba ranka (priklausomai nuo įrenginio tipo). Piešinys paprastai nėra matomas ant planšetės paviršiaus, o skaitmenine forma perkeliamas į kompiuterį ir matomas jo ekrane. Įrenginiu taip pat galima nuskaityti dokumentą ar paveikslėlį (priglaudus juos prie paviršiaus), arba ranka rašytą parašą.
4 VAIRALAZDĖ <-> Žaidimų valdymo įrenginys (angl. game controller) – įvesties įrenginys, naudojamas kartu su kompiuterinių žaidimų ar pramogų sistemomis tam tikram objektui ar veikėjui žaidime valdyti.
5 LIEČIAMASIS EKRANAS <-> Jutiklinis, liečiamasis arba sensorinis ekranas – ekranas, galintis atpažinti prisilietimo prie jo paviršiaus vietą. Prietaisas atpažįsta piršto ar rankos, taip pat specialaus rašiklio (stiliaus) prisilietimą. Liečiant ekraną galima valdyti žymeklį, pasirinkti elementą ir pan., t. y. atlikti veiksmus, kurie dirbant su paprastu ekranu atliekami pele arba klaviatūra.
VAIZDO SISTEMOS ĮRENGINIAI
Išoriniai įrenginiai Gamintojas
1 MONITORIUS <-> Kompiuterio monitorius arba vaizduoklis – kompiuterio išvesties įrenginys, skirtas tekstinei arba grafinei informacijai atvaizduoti.
2 WEB KAMERA <-> Internetinė vaizdo kamera – vaizdo ar fotokamera, dažniausiai jungiama prie kompiuterio per USB jungtį ir interneto pagalba leidžianti realiu laiku perteikti vaizdą. Paprasčiausios tokios kameros naudoja CMOS tipo matricą.
3 PROJEKTORIUS <-> V
4 VIDAUS STEBĖJIMO KAMERA <-> V
5 LAUKO STEBĖJIMO KAMERA <-> V
6 IŠORINĖ VAIZDO PLOKŠTĖ <-> V
7 IŠORINĖ FIREWIRE PLOKŠTĖ <-> V
8 IŠORINĖ VAIZDO STEBĖJIMO PLOKŠTĖ <-> V
Vidiniai įrenginiai Gamintojas
9 VIDINĖ VAIZDO PLOKŠTĖ <-> Video plokštė, vaizdo plokštė, video korta – asmeninio kompiuterio techninės įrangos dalis, naudojama loginio atmintyje saugomo vaizdo pavertimui signalu, kuris gali būti naudojamas vaizdavimo įtaise, dažniausiai monitoriuje. Šiuolaikinės video plokštės taip pat turi integruotas priemones darbui su vaizdu atmintyje (procesorių, apdirbantį duomenų masyvus, atliekantį trimačius skaičiavimus (OpenGL) ir pan.).
10 INTEGRUOTA VAIZDO PLOKŠTĖ <-> V
11 VIDINĖ FIREWIRE PLOKŠTĖ <-> Tai yra asmeninio kompiuterio (ir skaitmeninio garso/vaizdo įrenginių) nuosekliosios sąsajos standartas, suteikiantis didelį duomenų pralaidumą ir izochronines realaus laiko duomenų perdavimo paslaugas. Dėl mažesnių gamybos išlaidų ir supaprastintos, geriau pritaikomos prijungimo sistemos, FireWire pakeitė lygiagrečiąją sąsają SCSI daugelyje taikymų.
12 VIDINĖ VAIZDO STEBĖJIMO PLOKŠTĖ <-> V
INTERNETO SISTEMOS ĮRENGINIAI
Išoriniai įrenginiai Gamintojas
1 IŠORINIS LAIDINIS MODEMAS <-> Modemas (angliškų terminų modulator-demodulator (liet. moduliatorius-demoduliatorius) trumpinys) – įrenginys, kuris moduliuoja analoginį nešlio signalą, siekiant užkoduodi skaitmeninę informaciją. Jis taip pat atlieka ir atvirkščią funkciją: demoduliuoja nešlio signalą, kad iškoduotų perduotą indormaciją. Paprastai kalbant, tai įrenginys, keičiantis analoginius signalus į skaitmeninius ir atvirkščiai.
2 IŠORINIS BELAIDIS MODEMAS <-> V
3 ROUTERIS <-> Maršrutizatorius arba maršruto parinktuvas (angl. router) – kompiuterių tinklus jungiantis įrenginys, atliekantis duomenų maršrutizavimo (angl. routing) funkciją, t. y. sudaro tinklo maršrutų žemėlapius ir lenteles. Be to, maršrutizatoriai jungia skirtingus standartus naudojančių tinklų segmentus; nukreipia ir persiunčia informacijos srautus; filtruoja duomenų paketus, apribodami jų judėjimą; apsaugo tinklą, sudarydami ugniasienę; perkoduoja informaciją.
4 SWITCH-AS <-> Komutatorius (angl. network switch, switch), arba tinklo komutatorius - aktyvusis kompiuterių tinklo elementas, valdantis duomenų srautus taip, kad jie pasiektų reikiamą adresatą su mažiausiais praradimais maksimaliu greičiu. Komutatoriaus pagalba išorinio tinklo segmento (WAN) inteneto ryšys „padalinamas" į vidinius (LAN). Maršrutizuoti srautą komutatoriai gali tik pagal MAC adresą. Tai padidina tinklo saugumą ir našumą, nes kitiems tinklo segmentams nelieka būtinybės ir galimybės apdoroti ne jiems skirtus duomenis.
5 IŠORINĖ LAIDINĖ TINKLO PLOKŠTĖ <-> V
6 IŠORINĖ BELAIDĖ TINKLO PLOKŠTĖ <-> V
Vidiniai įrenginiai Gamintojas
7 LAIDINĖ VIDINĖ TINKLO PLOKŠTĖ <-> V
8 BELAIDĖ VIDINĖ TINKLO PLOKŠTĖ <-> V
9 VIDINIS MODEMAS <-> V
INFORMACINIŲ LAIKMENŲ ĮRENGINIAI
Išoriniai įrenginiai Gamintojas
1 IŠORINIS KIETASIS DISKAS <-> Standusis diskas – duomenų saugojimo įrenginys. Priešingai nei laikinojoje atmintinėje duomenys standžiajame diske išlieka ir išjungus elektros srovę. Standusis diskas susideda iš kietų neįsimagnetizuojančių diskų , padengtų magnetine danga , magnetinių galvučių, kitos elektroninės įrangos ir ją reguliuojančio kontrolerio, sujungtų į vieną įtaisą. Dažniausiai naudojami vidiniai standieji diskai, kaip kompiuterio ar kito įrenginio dalys, nors būna ir išorinių. Vidiniai diskai su kompiuteriu dažniausiai jungiami ATA, SCSI, Serial ATA, išoriniai – USB, Firewire (IEEE1394) sąsajomis.
2 IŠORINIS FDD ĮRENGINYS <-> V
3 IŠORINIS KOMPAKTINIŲ
DISKŲ ĮRENGINYS
<-> Optinis įrenginys, leidžiantis skaityti duomenis iš lazerinių kompaktinių diskų.
4 FLASH-as <-> Flash atmintis (angl. flash memory) – išliekamąją atmintį turintis duomenų saugojimo integrinis grandynas, kuriame esantys duomenys gali būti elektriškai ištrinti, įrašyti ir nuskaityti; atmintinės rūšis. Flash atminties integriniai grandynai dažniausiai naudojami atminties kortelėse, USB atmintukuose, MP3 grotuvuose ir SSD diskuose informacijai saugoti.
Vidiniai įrenginiai Gamintojas
5 VIDINIS SATA KIETASIS DISKAS <->Western Digital (WD), Seagate V
6 VIDINIS IDE KIETASIS DISKAS <->Western Digital (WD), Seagate V
7 VIDINIS FDD ĮRENGINYS <-> V
8 VIDINIS KOMPAKTINIŲ DISKŲ ĮRENGINYS <-> V
ELEKTRA
Išoriniai įrenginiai Gamintojas
1 NEPERTRAUKIAMO
MAITINIMO ŠALTINIS
<-> Nepertraukiamo maitinimo šaltiniai (NMŠ) - tai įrenginiai, užtikrinantys nenutrūkstamą elektros įrenginių darbą, dingus elektros srovei maitinimo tinkle. NMŠ (angl. UPS - Uninterruptible Power Supply) gali būti įvairaus galingumo: nuo keliu dešimčių vatų (W) iki kelių megavatų (MW). NMŠ rezerviniam maitinimui elektros energiją gali pagaminti keliais būdais: iš akumuliatorių arba papildomų generatorių.
Vidiniai įrenginiai Gamintojas
2 MAITINIMO BLOKAS <-> Maitinimo blokas elektros srovę ateinančią iš maitinimo šaltinio paverčia į kompiuteriui naudoti tikkama elektros srovę.
LOGINIAI ĮRENGINIAI
Vidiniai įrenginiai Gamintojas
1 PROCESORIUS <-> Central Processing Unit (CPU) yra atsakingas už įrenginių bei programų komandų analizavimą bei vykdymą. Jis dažnai vadimas "kompiuterio smegenimis".
ATMINTIES ĮRENGINIAI
Vidiniai įrenginiai Gamintojas
1 ATMINTIS (RAM) <-> Atmintis (angl. memory) – adresuojamoji apdorojimo vieneto atminties erdvė ir visa kita komandoms vykdyti naudojama vidinė atmintis. Paprastai tai specialus skaičiavimo įrenginys, veikiantis kaip neatsiejama kompiuterio dalis. Dėl paplitusio kompiuterių veikimo nesupratimo, atmintis dažnai painiojama su duomenų saugojimo įrenginiais (pvz., diskais). Dėl šios priežasties, norint pabrėžti atminties skirtumą nuo duomenų saugojimo įrenginių, vietoje termino atmintis kartais naudojamas terminas atmintinė.
KITI ĮRENGINIAI
Išoriniai įrenginiai Gamintojas
1 KOMPIUTERIO KORPUSAS <-> DEDASI VISI VIDINIAI ĮRENGINIAI
2 BLUETOOTH
(laisvų rankų įranga)
<-> USB BLUETOOTH ADAPTERIS (delniniais, stacionariais,
nešiojamais kompiuteriais, mobiliais telefonais,
spausdintuvais ir skaitmeniniais fotoaparatais)
Vidiniai įrenginiai Gamintojas
3 AUŠINTUVAS <-> V
4 VENTILIATORIUS <-> V
DUOMENŲ MAGISTRALIŲ APJUNGIMO ĮRENGINYS
Vidiniai įrenginiai Gamintojas
1 PAGRINDINĖ PLOKŠTĖ (MOTININĖ PLOKŠTĖ) <-> V
ĮVEDIMO ĮRENGINIAI
Išoriniai įrenginiai Gamintojas
1 SKENERIS <-> V
IŠVEDIMO ĮRENGINIAI
Išoriniai įrenginiai Gamintojas
1 SPAUSDINTUVAS (lazerinis nespalvotas) <-> V
2 SPAUSDINTUVAS (lazerinis spalvotas) <-> V
3 SPAUSDINTUVAS (multifunkcinis lazerinis spalvotas) <-> V
4 SPAUSDINTUVAS (rašalinis spalvotas) <-> V
5 SPAUSDINTUVAS (multifunkcinis rašalinis spalvotas) <-> V
6 SPAUSDINTUVAS 3D <-> V